I eat cheap and expensive food when I travel, 28/11/2023 in Bangladesh

avatar

Assalamualaikum
Everyone.I am @mdakash62
From #Bangladesh

Friends,Grettings everyone

Hey my friends hope you all are doing well. I am going to participate in today's CHEAP OR EXPENSIVE Week 90 contest as a guest hosted by Hive Learnus Community. Let's enjoy today's competition.

About the cheapest meal you'll ever eat?

I went to Zia Udyan last two days ago the environment there is very lively and full of nature. I usually like to go around there. There are no good restaurants or big shops in that environment, there are various fuska shops or jhalmuri on the side of the road or inside the park for very little money. There I bought Jhal Muri for 20 taka which hive value is 0.5045781456966788 hive | Which I happily ate as a snack. Although very cheap but the food was delicious and the fun was very good. I think this food is very interesting for me with the atmosphere there. There I ate more food like Fuchka. We know phuchka as a very cheap food especially found on roadsides or inside gardens.It is a health food with a low price but a lot of delicious food. In Bangladeshi taka, we usually eat a plate of Fuchka for 60 taka, which is worth 1.5137344370900365 hive. In our country, we can usually buy and eat most of the road side food at very low prices. It fulfills our needs and we perceive it as a cheap meal while traveling somewhere.

Tell us about the most expensive meal you've eate?

We used to go to various restaurants or markets in Bangladesh. According to the environment there are big restaurants there. Yet I know why it feels like it's like to come without something to eat. So we eat some food at the end of the market with all the family. We know that outside food is actually not very good for the body, so we eat these foods as expensive food in restaurants that have chicken burgers, hot dogs, chicken pizza, fried chicken, chicken wings, or various patties items.

We usually eat everything from Chicken Tikka to Luchi and Chicken Sauces Roll etc when we go out. A piece of this chicken tikka usually costs around 180 Tk in Bangladeshi Taka. And its hive value stands at 4.54120331127011 hives which is very expensive food. But if you sit in a restaurant, it becomes difficult to get any food other than these foods. So we eat such food according to the weekly tour as yummy. Which includes Chicken Sauces Roll 130 Tk according to Bangladeshi price. And according to hive value 3.2797579470284126 hive. This includes one of the state foods such as chicken burgers. Chicken bazaar is usually preferred by many people in Bangladesh. According to the Bangladeshi price of this burger, the price is 160 taka. And according to Hive price 4.03662516557343 which I consider as very expensive food. But even though outside food is very expensive, Tulalam is comparatively better than home food which we prepare ourselves.

How often do you eat these foods?

I usually eat out very little.When we do go out as a family we tend to eat these meals on a weekly basis. I usually eat these foods as a snack when I go out one day a week. I don't like to eat it often. Because all these outside foods are very harmful for the human body which can cause us various diseases. All these foods can cause problems with piles. So I usually don't eat these foods often when I go out. But when I go for the purpose of travel, I often have to eat a lot because of hunger, I look for it as a hobby. But the best is to cook and eat according to your own skill, which I always support.Through which is an art strategy of mankind to stay healthy.

What conditions do you need to maintain it?

As far as I know people are always victims of circumstances. Especially since we can't find any roads by traveling to different places, we eat all these foods which are very expensive. I always prefer my own cooking to avoid these expensive and exotic foods. So I like to cook and eat by myself. I usually like to eat vegetables very much. I eat very little oily food. Come we become more aware of foreign food. We are attracted to our culinary talent. We cook and eat ourselves to keep our family healthy. Practice eating vegetables and fresh fruits. Prepare juice or fresh juice of different fruits to eat at home. Because we know that outside food is very expensive for us but not so good for the body. So in order to maintain all these conditions, we can cook and take it with us when we go out. In this way we don't have to eat outside food at very expensive prices.

Thank you for reading my creative article blog .Stay safe,stay happy.i think if you find any mistake in writing or something. Please allow me to correct it.And find me on social media.

Classfood Photography
DeviceTecno spark 48 Ultra sensing all camera
Photographer@mdakash62

Twitter Discord
My introduced link

All Prepared by @mdakash62


0
0
0.000
1 comments